Chrońmy swoje mienie - KPP w Sępólnie Krajeńskim

Chrońmy swoje mienie

Chrońmy swoje mienie

Data publikacji 18.09.2015

Pomimo wysokich sankcji karnych jakie grożą za kradzież bądź kradzież z włamaniem, złodzieje nie  zaprzestają swojej przestępczej działalności. Dlatego warto zastanowić się, czy we właściwy sposób dbamy o zabezpieczenie  naszego majątku. Policjanci z Sępólna Krajeńskiego apelują o rozwagę i radzą, jak nie dać się okraść.

Nasze domy lub mieszkania, w których gromadzimy dorobek naszego życia, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopów, okresów świątecznych, długich weekendów bądź gdy jesteśmy w pracy. Zdarzają się też przypadki, że złodziej wykorzystuje sen domowników. Pora dnia nie ma dla niego większego znaczenia. Amatorzy cudzych rzeczy mają bardzo dobre rozeznanie, wiedzą gdzie pracujemy oraz  jakie mamy zwyczaje. Ofiarami przestępców często stają się osoby, które są roztargnione, ufne oraz te, które straty cennych przedmiotów tłumaczą brakiem czasu na właściwe ich zabezpieczanie. Wystarczy chwila nieuwagi, byś stracił swój dobytek.

 

Oto kilka wskazówek, co zrobić by zminimalizować niebezpieczeństwo kradzieży i włamań:

- Zawsze zamykaj drzwi domu i mieszkania, nawet gdy jesteś w środku- śpiący lub zajęty pracami domowymi możesz nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka.

-  Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w atestowane zamki, alarmy, drzwi antywłamaniowe itp.  Ubezpieczenie mieszkania w firmie ubezpieczeniowej na wypadek kradzieży, chociaż częściowo zrekompensuje poniesione straty.

- Wychodząc z domu nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników, a gdy wyjeżdżasz na urlop przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł on zapalić światło w Twoim mieszkaniu, pobrać pocztę ze skrzynki na listy, wyciągnąć ulotki z drzwi itp.

- Poproś sąsiada o zwrócenie uwagi na mieszkanie podczas Waszej nieobecności.

- Sam również zwracaj uwagę na ich mieszkanie i dobytek, podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi" ich osobami obcymi, staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.

- Klucze do mieszkania przechowuj w niewidocznym, bezpiecznym miejscu. Gdy zginie chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast wymień przynajmniej jeden zamek. Nigdy nie należy chować klucza pod wycieraczkę, do doniczki albo w innym, jak nam się wydaje, "tylko nam" znanym miejscu – złodzieje też te miejsca znają.

- Zamykaj również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do domu.

- Wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest.

- Postaraj się nie afiszować bogactwem. Złodzieje często "lustrują" piwnice i na podstawie np. schowanych tam kartonów po zakupionym telewizorze czy komputerze wnioskują co mamy w domu.

- Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych  w przypadkowych okolicznościach, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do mieszkania, zwłaszcza gdy mieszkamy samotnie.

- Uczul dzieci, by po żadnym pozorem nie opowiadały innym osobom np. na podwórku, co rodzice mają w domu, a już w żadnym przypadku nie wpuszczały ich do domu, gdy są same.

- Zwróć uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd.

- Pamiętaj też, aby po każdym remoncie w domu, gdzie zostawialiśmy klucze ekipie budowlanej wymienić wkładki w zamkach. Co kilka lat warto prewencyjnie zmienić zamki. Technika idzie naprzód a złodzieje nie śpią. Rozpracowują każdy nowy zamek, który pojawia się na rynku.

-  Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) .

-  Nie wpuszczaj do mieszkania nieznajomych, których cel wizyty jest niejasny i nie potwierdzony urzędowo. Wizyty fachowców (z gazowni, hydraulików itp.) powinny być potwierdzone w zlecającej prace instytucji, a oni sami muszą mieć dokumenty potwierdzające ich tożsamość i cel wizyty.

- Nie korzystaj z usług osób „obchodzących” mieszkania i oferujących sprzedaż różnych towarów (bielizna, pościel, sprzęt AGD, złoto, itp.) lub oferujących inne okazyjne usługi.

- Kosztowności najlepiej jest przechowywać w bezpiecznym miejscu (np. sejfie, skrytce bankowej itp.), a pieniądze na koncie. Nie są bezpieczne skrytki w szafkach, pościeli, pod dywanem, itp.

W przypadku jednak, gdy nie uda się nam ustrzec przed kradzieżą w mieszkaniu/domu pamiętajmy, aby niczego nie dotykać na miejscu przestępstwa do momentu przyjazdu policji, która dokona oględzin i zabezpieczy odpowiednio ślady. Po zakończeniu rutynowych działań policji, niewątpliwie trzeba wymienić przedmioty które nam zginęły, określić ich cechy charakterystyczne, numery fabryczne, szacunkową wartość.

 

Pamiętaj ! Tylko przezorność może uchronić Cię i Twoich sąsiadów przed kradzieżą.