Uwaga na fałszywych akwizytorów! - KPP w Sępólnie Krajeńskim

Uwaga na fałszywych akwizytorów!

Uwaga na fałszywych akwizytorów!

Data publikacji 18.09.2015

Policja ostrzega przed fałszywymi akwizytorami i apeluje o wyjątkową ostrożność. W minionym tygodniu osoby podające się za pracowników znanych dostawców energii elektrycznej, podstępem wyłudzili faktury oraz numery PESEL trzech mieszkańców gminy Więcbork.

W ostatnim czasie do mieszkańców naszego regionu docierają agenci, którzy podszywają się pod przedstawicieli  firm energetycznych. W sam piątek (21.08.2015r)sępoleńscy policjanci otrzymali trzy takie zgłoszenia od mieszkańców  gminy Więcbork. W każdym z przypadków sposób działania był podobny. Domokrążcy prosili o ostatnią fakturę za opłaconą energię elektryczną oraz o podanie numeru PESEL osoby , która zawierała umowę z dostawcą energii. Jak twierdzili, jest to im potrzebne w związku ze zmianami płatności. Mając  dokument w ręku i potrzebne dane nieprawdziwy pracownik wychodził.  Jedna z ofiar zorientowała się, że wyłudzono jej dane osobowe dopiero wtedy, gdy skontaktowała się z prawdziwym dostawcą energii, który jak się okazało nikogo nie wysyłał do swoich odbiorców.

Działania fałszywych akwizytorów są bardzo podstępne i łatwo jest się nabrać na to, że rzeczywiście rozmawiamy z pracownikami naszego dostawcy energii elektrycznej. Często podają się za energetykę, zakład energetyczny, dostawcę czy sprzedawcę prądu bez doprecyzowania nazwy swojej firmy. Robią tak, aby wzbudzić nasze zaufanie.

Działanie w takiej formie nie noszą co prawda  znamion oszustwa, lecz  bezprawnego pozyskania naszych danych osobowych, które może być dla nas dotkliwe w skutkach w terminie późniejszym. Przestępcy łamiąc obowiązujące prawo i naruszając nasze dobra osobiste, mogą narazić nas na poważne straty materialne, zaciągnąć pożyczki gotówkowe, czy kredyty.

Aby nie paść ofiarą przestępstw, Policja radzi :

- Nie wpuszczaj do mieszkania osób nieznanych.

- Czytaj ogłoszenia informujące o wizytach pracowników instytucji  takich jak : gazownia, energetyka. – Zadbaj, aby podczas takiej wizyty oprócz ciebie w mieszkaniu byli również inni członkowie rodziny bądź najbliższy sąsiad.

- Sprawdzaj czy pracownik ma identyfikator lub legitymację służbową. Poproś o jej okazanie.

- Pamiętaj, że najlepszym miejscem zawierania umów jest siedziba firmy, a nie nasze cztery kąty. 

 

Pomysłowość przestępców nie zna granic, a ról w jakie wcielają się jest coraz więcej. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli nie chcesz paść ich ofiarą.


sierż.szt. Małgorzata Warsińska
Oficer Prasowy
KPP w Sępólnie Kraj.