Wiadomości

Dzięki czujności seniorzy z Sępólna Krajeńskiego nie padli ofiarą oszustów

Data publikacji 12.03.2019

Przestępcy usiłowali ponownie oszukać mieszkańców Sępólna Krajeńskiego metodą na tzw „wnuczka”. Celem oszustów padły osoby w wieku od 68 do 85 lat. Seniorzy wykazali się jednak czujnością i nie dali się oszukać.

Wczoraj (11.03.2019) sępoleńscy policjanci otrzymali informacje o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „wnuczka”. Celem oszustów podło czterech mieszkańców Sępólna Krajeńskiego w wieku 85, 80 i 65 lat. Funkcjonariusze ustalili, że w godzinach 11:00-16:30, nieznany mężczyzna podający się za członka rodziny, wnuczka, zięcia czy syna, informował potencjalne ofiary, że jest sprawcą wypadku drogowego i w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej musi uzyskać pieniądze dla poszkodowanej. W trakcie rozmowy mężczyzna przekazywał słuchawkę rzekomo policjantowi lub policjantce, którzy potwierdzali zaistnienie wypadku drogowego oraz przekazywali informacje o polubownym załatwieniu sprawy po przekazaniu określonej sumy pieniędzy.  Wszystkie połączenia były wykonane na telefony stacjonarne, w jednym przypadku telefon posiadał wyświetlacz jednak połączenie nastąpiło z numeru zastrzeżonego. Na całe szczęście, czujni rozmówcy nie dali wiary tym telefonom o czym informowali w trakcie rozmowy, co skutkowało rozłączeniem połączeń. Po wszystkim, seniorzy o zaistniałej próbie popełnienia przestępstwa poinformowali miejscowych policjantów.

 

Policja apeluje!

Pamiętajmy, że najskuteczniejszą metodą walki z oszustami działającymi metodą na tzw. „wnuczka”, czy „ policjanta” jest wysoka świadomość społeczeństwa o zagrożeniu. Stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa, możemy zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie, w żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy. Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie akcjach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy ani funkcjonariuszom, ani innej osobie!

Porozmawiajmy także z seniorami w naszych rodzinach, aby wyczulić ich na to zagrożenie. Taka rozmowa może uchronić seniora przed utratą pieniędzy, szczególnie teraz , kiedy zbliżają się Święta Wielkanocne.

W przypadku podawania się rozmówcy za funkcjonariusza policji i żądania od nas pieniędzy, należy ROZŁĄCZYĆ się, a następnie w każdym przypadku zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i poinformować o takiej sytuacji.

Autor: mł.asp. Małgorzata Warsińska
Publikacja: Małgorzata Warsińska