Wiadomości

Debata z seniorami

Data publikacji 24.12.2018

,,Starszy nie znaczy bezbronny”- pod takim tytułem zorganizowano debatę społeczną w Więcborku. Celem spotkania było uświadomienie seniorów na różnego rodzaju zagrożenia z jakimi mogą się spotkać w dzisiejszych czasach. Niewątpliwie spotkanie przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W czwartek (20.12.18r.) o godzinie 11:00 w  Centrum Aktywności Seniora w Więcborku odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu ,,Senior+”, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciele władz samorządowych oraz  sępoleńskiej i bydgoskiej policji.

Głównym celem debaty było przede wszystkim uwrażliwienie zebranych osób na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa oraz uświadomienie osobom starszym zagrożeń, które mogą ich spotkać w codziennym życiu oraz wskazanie sposobów ich unikania. Policjanci przybliżyli słuchaczom tematykę działania oszustów m.in. metodą "na wnuczka" i "na policjanta". Poinformowali również, jak należy postępować w przypadku zagrożenia oraz jak skutecznie można poprawić swoje bezpieczeństwo.

 

Przedstawiono także różnorodność oszustw i innych przestępstw, jakie dokonywane są na osobach starszych. Zebrani żywo dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami na temat reagowania i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom. Podczas debaty poruszano także zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczące noszenia odblasków po zmierzchu.

 

Policjanci wskazali jak istotne jest utrzymanie bliskiego kontaktu dzielnicowego ze społeczeństwem. Omówiono funkcjonowanie i sposób użytkowania narzędzi pomocniczych służących do kontaktu społeczeństwa z dzielnicowym, takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacja Moja Komenda, dzięki której łatwo i sprawnie można wyszukać i połączyć się z właściwym dzielnicowym.

 

Policjanci radzą:

Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.

 

W jaki sposób? Oddzwońmy do krewnego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.

Powrót na górę strony