Skuteczne narzędzie do wykrywania narkotyków w organizmie - Wiadomości - KPP w Sępólnie Krajeńskim

Wiadomości

Skuteczne narzędzie do wykrywania narkotyków w organizmie

Data publikacji 23.11.2017

Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim od lipca 2017 roku wykorzystuje nowe i skuteczne urządzenie do wykrywania narkotyków w organizmie. Zatrzymano już 5 kierowców, kierujących pojazdami pod wpływem środków odurzających.

Sępoleńska Policja od 12 lipca 2017 roku wykorzystuje nowoczesne urządzenie typu Drager DrugTest 5000. Jest to  niezwykle precyzyjne urządzenie do wykonywania szybkich testów na obecność narkotyków. Sprzęt służy do wstępnego badania na zawartość narkotyków w organizmie. Przyrząd ten jest w stanie wykryć większość narkotyków m.in. amfetamina, kokaina lub marihuana.

DrugTest 5000 składa się z 2 elementów, zestawu testowego DrugTest 5000 Test-kit oraz analizatora DrugTest 5000. Badania odbywają się bardzo szybko i sprawnie, bez dodatkowej zwłoki. Istotną dogodnością jest jego wiarygodność i sterylność. Dzięki specjalistycznej konstrukcji można go obsługiwać bez rękawiczek a badający nie ma żadnego kontaktu ze śliną badanego.

Zakup tego testera został w całości sfinansowany przez Gminę Więcbork. Urządzenie to zostało oficjalnie przekazane do użytkowania przez Burmistrza Więcborka Waldemara Kuszewskiego i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku Grażynę Witczak  podczas uroczystych obchodów Święta Policji w Sępólnie Krajeńskim.

Urządzenie jest użytkowane przez funkcjonariuszy Posterunku Policji w Więcborku jednak w przypadku konieczności przeprowadzenia szybkiego i precyzyjnego badania również przez policjantów sępoleńskiej komendy. Jest także wykorzystywane podczas różnego rodzaju akcji i działań policyjnych ukierunkowanych na ujawnienie osób kierujących pojazdami, znajdujących się w stanie po użyciu środków odurzających. Przeprowadzone badania na urządzeniu DrugTest 5000 przyczyniły się do zatrzymania 5 sprawców przestępstw kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem środków odurzających. Policjanci prowadzą badania osoby pod kątem znajdowania się pod wpływem środka odurzającego w przypadku podejrzenia, iż osoba ta może znajdować się pod jego wpływem.

Przypominamy, jakie kary grożą za prowadzenie pod wpływem narkotyków.

* Jadąc po użyciu narkotyków, kierowca ryzykuje: wysoką grzywnę, pozbawienie wolności do lat dwóch oraz utratę prawa jazdy nawet na 10 lat.

* Jeżeli pod wpływem narkotyków kierowca spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może trafić do więzienia na 12 lat.

* Za samo posiadanie środków odurzających kierowcy grozi do trzech lat więzienia.

Autor: Igor Kurczych
Publikacja: Wiesław Szczepanik