Policjanci ostrzegają przed oszustami - Wiadomości - KPP w Sępólnie Krajeńskim

Wiadomości

Policjanci ostrzegają przed oszustami

Data publikacji 14.12.2015

Oszuści, mimo coraz większej świadomości społecznej, wciąż próbują wyłudzić oszczędności osób starszych różnymi metodami. W zdecydowanej większości spotykają się z kategoryczną odmową potencjalnych ofiar, ale nie zawsze.

Sępoleńscy policjanci ponownie apelują do seniorów, aby w kontaktach z obcymi zachowali maksimum ostrożności, również w kontaktach telefonicznych. Co prawda, w ostatnich miesiącach sępoleńska policja nie otrzymała zgłoszeń dotyczących oszustw metodą ,,na wnuczka” czy ,,policjanta”, jednak nie powinno to uśpić naszej czujności. Szczególnie teraz, kiedy jesteśmy pochłonięci przygotowaniami do zbliżających się świat, powinniśmy mieć się na baczności.

 

 

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, zwłaszcza tych najstarszych, sępoleńscy policjanci apelują o ostrożność i przypominają, jak nie ulec manipulacji oszusta:

 

1)Daj sobie czas do namysłu.

Rozmowę z osobą, która podaje się za Waszego wnuczka czy inną bliską osobę należy zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".    

2) Skorzystaj z pomocy osób bliskich.

Po zakończeniu rozmowy należy natychmiast skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą Państwo narażeni na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.    

3)Powiadom Policję.

Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać natychmiast powiadomcie o tym Policję. Zadzwońcie do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112. Przekażcie dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Wam rozwiązać tą sytuację. Nie poniosą Państwo żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Was chronić, nie bójcie się zwracać do nas o pomoc. Znane są przypadki kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

 

Inne porady dla starszych osób:

- nie wpuszczajcie do domu nieznanych Wam osób. Poproście rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.     

- wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń, jeżeli mieszkają państwo na wsi takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bójcie się legitymować przychodzących do Was osób przed wpuszczeniem do domu.

- nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzajcie swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje się Wam, że ktoś próbuje Was oszukać natychmiast powiadomcie Policję.

- najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe. Nie trzymajcie dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki nie uchronią Waszych pieniędzy przed złodziejem.           

(Źródło:  KWP Bydgoszcz)

Autor: Małgorzata Warsińska
Publikacja: Małgorzata Warsińska